Rzepak jest rośliną oleistą, która kwitnie na żółto już wczesną wiosną. Może dostarczyć człowiekowi nie tylko paszę dla zwierząt czy olei jadalnych, ale również syntetycznego wosku. W ostatnim czasie woski te zyskują popularność przy produkcji świec zapachowych. Ten artykuł pozwoli na przybliżenie cech, zastosowania oraz pozyskiwania wosku rzepakowego. Nakreślone zostaną również korzyści jakie niesie za sobą jego zastosowanie.
Powstawanie wosku rzepakowego
Rzepak uprawiany jest w wielu państwach w Europie i na świecie. Jego nasiona są bogate w olej roślinny, który wykorzystuje się w kosmetykach, artykułach spożywczych i biopaliwach. Podczas produkcji wosku rzepakowego olej rafinuje się, a następnie poddaje się go chłodzeniu i filtrowaniu. Pozwala to na oddzielenie się wosku o charakterystycznych żółtym kolorze oraz oleju roślinnego. Otrzymany w tym procesie wosk można poddawać dalszej obróbce i przetwarzać.
Charakterystyka wosku rzepakowego
Szczególną cechą wosku rzepakowego są jego doskonałe właściwości przewodzenia zapachów. Właściwości te doskonale utrzymują się niezależnie od temperatury. Zapach rozprzestrzenia się, gdy świeca jest zgaszona i w czasie palenia się. Ze względu na pochodzenie roślinne, wosk nie ma składników o pochodzeniu odzwierzęcym. Gwarantuje to jednostajne, powolne spalanie. Wosk rzepakowy TopWosk jest przyjazny środowisku, ponieważ nie wymaga testowania na zwierzętach, jest wolny od organizmów modyfikowanych genetycznie i pestycydów. Ma własności biodegradowalne. Uwzględniając jego własności, można powiedzieć, że świeca z wosku rzepakowego podczas spalania nie wydziela substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska.
Korzyści zastosowania wosku rzepakowego:
- ekologiczny, przyjazny dla środowiska,
- pozwala ochronić powierzchnie przed brudem, kurzem,
- stwarza powierzchni powłokę wodoodporną,
- oddaje zapachy,
- bezpieczny dla ludzi i zwierząt.