Ogród

Jakie są korzyści z nawożenia dolistnego roślin?

Dolistne nawożenie roślin powinno być prowadzone jako korekta i uzupełnienie podstawowego nawożenia, a także w celu złagodzenia objawów niedoboru składników pokarmowych we wszystkich fazach rozwoju. Tylko dzięki zrównoważonemu i wystarczającemu nawożeniu można wykorzystać potencjał roślin, uzyskać wysokie plony i doskonałą jakość produktów.

Znaczenie nawozów dolistnych w uprawie roślin

nawóz-dolistnyNierzadko zachodzi potrzeba jak najszybszej reanimacji osłabionych roślin, w przeciwnym razie zginą. Podlewanie roztworem nawozu nie ma w tym przypadku żadnego sensu, ponieważ korzenie są ledwo żywe i nie są w stanie nawet wchłonąć wody. Nawóz może spalić korzenie i przyspieszyć ich obumieranie. W takiej krytycznej sytuacji nawozy dolistne mogą stanowić pierwszą pomoc, która szybko wspomoże małe zielone rośliny. Nawozy dolistne możemy taniej zamówić przez internet w OtoRolny.

Skuteczność nawożenia dolistnego

Nawożenie dolistne jest również bardzo skuteczne podczas niekorzystnych warunków pogodowych, kiedy metabolizm ulega spowolnieniu. Dzieje się tak, gdy nadchodzi zimna, deszczowa pogoda lub susza. W takich okresach warto wspomóc zwierzęta domowe, podsypując im niewielkie dawki nawozu. Jest to również jedyny sposób na szybkie dostarczenie roślinom brakujących mikroelementów.

Oczywiście większość nawozów stosuje się w glebie w postaci nawozów organicznych lub roztworów składników odżywczych. Wiadomo jednak, że nie są one całkowicie wchłaniane, a podczas długotrwałych opadów deszczu mają tendencję do wypłukiwania ze strefy korzeniowej, przez co rośliny i tak nie otrzymują potrzebnych im składników odżywczych.