Dekoracje

Doniczki wiszące – co warto o nich wiedzieć?

Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy prawdziwą rewelacją stały się doniczki wiszące. Są one nie tylko bardzo modne i świetnie się prezentują, lecz wielu specjalistów wskazuje również na to, że pozwalają one bardzo dobrze zagospodarować niewielką przestrzeń np. na balkonie. Co powinno się wiedzieć o takich doniczkach przed ich zakupem?

Czym są wiszące donice?

Jak można się łatwo domyślić, wiszące donice to taka wersja, która przymocowana jest na sznurku, łańcuszku lub różnego rodzaju linkach w taki sposób, że roślina w donicy wisi w powietrzu.
Rzecz jasna donice tego rodzaju występują na rynku w różnych wersjach, które różnią się pomiędzy sobą przeznaczeniem. W zależności od tego, gdzie konkretnie donica będzie mocowana, nieco inaczej będzie wyglądała jej budowa. Najbardziej typowe są donice mocowane do sufitu, które zawieszane są po prostu na sznurku lub lince. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na tym, aby rośliny znalazły się na wysokości oczu, lub po prostu nie chcemy wykonywać otworów w ścianie.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby takiego rodzaju donice mocować także na specjalnych uchwytach do ściany.
Nie da się ukryć, że od dawna bardzo popularne wśród klientów i osób szukających ciekawych form upiększenia mieszkania jest zakładanie kwietnika na balkonie. W znacznym stopniu poprawia to ich wygląd i pozwala stworzyć miłe dla oczu zielone miejsce w mieszkaniu. Idealnie do tego zadania sprawdzają się specjalne donice wiszące, które zawieszane są po prostu na balustradzie.

Dlaczego warto mocować donice wiszące?

Jak zatem widać, tego rodzaju doniczki posiadają szereg naprawdę bardzo ciekawych możliwości montażu. Warto się jednak przed ich wybraniem zastanowić jeszcze nad tym, jakie konkretnie otrzymuje się dzięki nim zalety. Z jakiego powodu warto się nimi zainteresować?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że są one idealną propozycją dla wszystkich tych osób, które nie posiadają w mieszkaniu parapetów lub wolnego miejsca na półkach, a chcą posiadać w swoich wnętrzach rośliny. A jeśli nawet takowe miejsce jest, zawsze można je zwiększyć, wieszając rośliny w donicach wiszących, dzięki czemu będzie ich można mieć po prostu większą ilość.


Wiele osób obawia się, że takie donice mogą sprawiać trudności podczas montażu. Nie ma się jednak czym zupełnie martwić, ponieważ to rozwiązanie jet banalnie wręcz proste w montażu i absolutnie nikt nie powinien mieć z tym problemów. Tak naprawdę wystarczy tylko wykonać jeden otwór w ścianie i zamocować w nim kołek rozporowy. Jeśli natomiast wybierze się model wieszany na balustradzie balkonowej, to montaż i demontaż zajmuje dosłownie kilka sekund, ponieważ wystarczy tylko zawiesić lub zdjąć doniczkę z poręczy balustrady.
Warto jeszcze na sam koniec wspomnieć, że takie donice występują na rynku w niezwykle ciekawych wersjach. Znaleźć można interesujące kształty, wielkości, a nawet wersje kolorystyczne. Dzięki temu można je będzie dopasować do każdego stylu aranżacji wnętrza, ale także po prostu posiadanego gustu.