Oświetlenie

Funkcjonalny kinkiet z włącznikiem

kinkiet z włącznikiem

Kinkiety często nazywane są doświetleniem. Dlaczego? Ponieważ pomagają one oświetlić całe pomieszczenie. Rzadko kiedy ma się do czynienia z taką sytuacją, że kinkiet stanowi główne źródło światła. Są to lampy o specyficznych wymiarach i kształtach, które z powodzeniem można umieścić na ścianie w każdym domu. Wybór jest ogromny. Nikt nie będzie miał problemu z wyborem odpowiednich kinkietów dla siebie.

Skąd się wziął kinkiet?

Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, to obecność kinkietów zawdzięcza się francuskiemu aptekarzowi. To on wymyślił i skonstruował lampę, która mocowana jest do ściany. Nazwa pochodzi od jego nazwiska „quinquet”. Swego czasu tego typu lampy były używane tylko w specjalnych miejscach, jak np. teatry. Dopiero z czasem, coraz częściej  osób zaczęło wykorzystywać tego typu lampy w swoich domach. Dzisiaj kinkiet z włącznikim jest czymś całkowicie normalnym. Można go dostać w sklepie oświetleniowym lub meblowym, takim jak SFMEBLE.

Do wyboru są różnego rodzaju kinkiety:

  • nowoczesne,
  • klasyczne,
  • stylizowane,
  • na korytarz,
  • do sypialni,
  • do łazienki,
  • do salonu,
  • do pokoju dzieci.

Gdzie umieścić kinkiety?

kinkiet z włącznikiem

Tak, istnieje jawny podział, który informuje, że kinkiet z włącznikiem umieszcza się np. w pokoju dla dzieci, czy też w sypialni. Tylko, że nie wszyscy są pewni tego, gdzie dokładnie umieszcza się tego typu lampy. Uwaga! Nie można umieszczać ich w byle jaki sposób, jeżeli mają one spełnić określone funkcje. Oto kilka przydatnych uwag, które pomogą umieścić kinkiety w odpowiednich miejscach.

Kinkiety z włącznikiem warto umieścić w małym przedsionku, gdzie ze względu na powierzchnie sufitu, nie ma możliwości umieszczenia jednej lampy głównej.

Tego typu lampy doskonale sprawdzają się w momencie, kiedy ktoś lubi czytać książki, np. w łóżku przed snem. Taki kinkiet, który posiada osobny włącznik, jest doskonałą propozycją. Należy umieścić dwa kinkiety – po obu stronach łóżka.

Przyjmuje się zasadę, że w pomieszczeniach montuje się kinkiety ok. 15 cm od górnej krawędzi okna, a także nie dalej niż 90 centymetrów od sufitu.