Akcesoria

Kominki zapachowe – czy wiesz o nich wszystko?

Kominki zapachowe - czy wiesz o nich wszystko

Jak niewielkim kosztem wprowadzić do domu przytulną atmosferę zachęcającą do relaksu i odprężenia? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest wzbogacenie aranżacji wnętrza o jeden z licznie dostępnych w sklepach z dodatkami do domu kominków zapachowych, które nad klasycznymi długo palącymi się świecami mają tę niewątpliwą przewagę. O czym mowa? Oczywiście o fakcie, że w dowolnym momencie można zmienić zapach umieszczonego w nich wosku lub olejku i tym samym stworzyć zupełnie inny klimat. Na jakiej zasadzie działają kominki zapachowe i które rodzaje cieszą się obecnie największą popularnością? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czym są i na jakie rodzaje dzielą się kominki zapachowe?  

Warto zacząć od krótkiego wprowadzenia, a więc wyjaśnienia czym w ogóle jest must-have każdego miłośnika oraz miłośniczki aromaterapii. Kominek zapachowy (zamiennie zwany eterycznym) to w rzeczywistości nic innego jak niewielkich rozmiarów (zazwyczaj) ceramiczne ozdoby, które składają się z dwóch, następujących części: 

  • górnej, w której umieszcza się wybrany wosk bądź olejek;
  • dolnej, gdzie znajduje się miejsce na podgrzewacz w formie niewielkiej świeczki typu tealight; 

Pisząc o kominkach zapachowych można wyróżnić przede wszystkim ich dwa rodzaje, a więc kominki manualne (sprawdź na https://topwosk.pl/pl/c/Kominki-zapachowe/45) oraz kominki elektryczne, które co oczywiste różnią się między sobą zasadą działania.

kominki zapachowe czarno białe

Jak działają kominki zapachowe? 

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od rodzaju kominka. Miłośnicy aromatycznych olejków eterycznych zazwyczaj decydują się na zakup tradycyjnych kominków zapachowych, w których za podgrzewanie odpowiada umieszczona w dolnej części świeczka tealight, w przypadku której długość palenia wynosi 4-6 godzin. W bardziej nowoczesnych elektrycznych kominkach zapachowych tealight zastąpiony jest ciepłem emitowanym poprzez żarówkę, która bez najmniejszego problemu jest w stanie rozpuścić umieszczony w górnej części kominka wosk. 

Niezależnie od tego, na który z opisanych powyżej się zdecydujesz powinieneś pamiętać o niezwykle istotnej kwestii jaką jest… bezpieczeństwo. Pozostawiony bez nadzoru kominek zapachowy może stanowić realne zagrożenie dla otoczenia, nawet jeśli „zasilany” jest poprzez niewielkich rozmiarów tealight.