dom

Ościeżnica regulowana – sposób na niestandardowe mury

Ościeżnica regulowana

Wśród ościeżnic do drzwi można wyróżnić dwa najbardziej popularne typy. Jest to ościeżnica regulowana oraz stała. O ile stała sprawdzi się najlepiej w przypadku prostych i standardowych ścian, to w przypadku krzywizn i nietypowej grubości murów warto wspomóc się drugim typem ościeżnicy. Jakie są jej właściwości?

Co warto wiedzieć o ościeżnicy regulowanej?

Ościeżnica drzwi to sztywna i na stałe montowana rama, na której przy pomocy zawiasów zakłada się skrzydło drzwi. Mimo że ramę dopasowuje się ściśle do otworu w murze, to i tak często zdarza się, że trudno ją zamontować. Wpływ mają na to takie czynniki jak nierówności i krzywizny oraz niestandardowe szerokości ścian, które nagminnie spotyka się, m.in. w starszym budownictwie. Dzięki ościeżnicy regulowanej można łatwo ten problem rozwiązać, ponieważ istnieje możliwość zmiany jej szerokości w określonym zakresie, natomiast w kwestii wysokości można regulować ją praktycznie bez ograniczeń.

Zalety ościeżnic regulowanych

Jedną z ważnych zalet tego typu ościeżnicy jest również to, że zachodzi ona na ścianę, a dzięki temu można uzyskać znacznie lepsze efekty wizualne. Można zamontować ja na murach o grubości nie mniejszej niż 7,5 cm, dlatego też sprawdza się w starszym budownictwie, gdzie ma się do czynienia ze znacznie grubszymi murami niż standardowe.

Ościeżnica regulowana

Ościeżnica regulowana – z jakiego materiału?

Ościeżnice drzwi mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, a wybór powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi preferencjami. Są to materiały drewnopochodne, PCV, MDF, stal i aluminium.