Oświetlenie

Czym różni się halogenowa żarówka od tradycyjnej?

halogen

W sklepach zajmujących się sprzedażą źródeł światła będą nam dość licznie proponowane między innymi żarówki halogenowe. Wiele osób zastanawia się jednak, czym różnią się między sobą żarówki tradycyjne a żarówki halogenowe. Warto się temu przyjrzeć, by zrozumieć, dlaczego niektórzy stawiają na halogeny.

Różnice między żarówkami

Żarówki halogenowe różnią się od żarówek tradycyjnych tym, że producent stosuje w nich regeneracyjny cykl halogenowy. Chodzi o użycie związków chemicznych  tak zwanych halogenków metali, które będą poprawiały jakość takiej żarówki, będą wpływały na skuteczność świetlną, a także sprawią, że żarówka będzie miała wydłużoną trwałość. W ten sposób powstaje żarówka halogenowa.

Samooczyszczenie żarówki

Zastosowany w żarówkach cykl halogenowych sprawia, że różnią się one od zwykłej żarówki tym, że dochodzi tam do samoczynnego oczyszczenia bańki z odparowanego wolframu. Dzięki temu jest on ponownie osadzony na skrętce. Bańka żarówki halogenowej nie będzie się zaciemniała, a ostatecznie dzięki temu podniesie jej trwałość. Żarówka taka może pracować dłużej niż tradycyjna, a jednocześnie wykonana w taki sposób będzie przez cały czas generować taką samą, stałą ilość światłą w całym okresie użytkowania.

Dostępne na rynku żarówki halogenowe są zróżnicowane pod kątem wybranego kształtu, różnych opcji jeśli chodzi o napięcie – żarówki nisko i wysoko napięciowe. Poza tym producenci wykonują także żarówki z zastosowaniem zróżnicowanych trzonków, więc istotne będzie ich właściwe dopasowanie do źródeł światła.