Dobór poszczególnych elementów wnętrza to nie lada wyzwanie, a ciężko jest stworzyć kompozycję spójną i wnoszącą uczucie spokoju. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wnętrza, które charakteryzują się prostotą, a jednocześnie są niezwykle gustowne i eleganckie, jednak bardzo ciężko jest taki efekt osiągnąć. Pomagają w tym między innymi lampy skandynawskie.
Lampy skandynawskie – charakterystyka
Lampy skandynawskie charakteryzują się wyszukaną prostotą. Z pozoru ich konstrukcja jest bardzo prosta, a materiały, z których są wykonane, są naturalne. Oszczędnej formie towarzyszy tu jednocześnie tak pożądana dziś funkcjonalność i prostota w montażu i czyszczeniu.
Lampy skandynawskie wydają się niezwykle dyskretne, wręcz wtapiają się w otoczenie, co sprawia, że źródło światła jest jakby zupełnie naturalnym elementem otoczenia, który nie wyróżnia się, ale jednocześnie jest pełen smaku.
Chociaż nazwa sugeruje, że ich wygląd inspirowany jest zawsze Europą Północną, niekoniecznie musi tak być i istnieją lampy skandynawskie, które na myśl przywodzą również inne kultury, w tym kultury orientalne, w których także ceni się prostotę pełną dobrego smaku – wystarczy chociaż pomyśleć o japońskich czarkach do ceremonii herbacianej, którymi też niektórzy twórcy projektów lamp skandynawskich się inspirują.
Zastosowanie lamp skandynawskich
Lampy skandynawskie mogą być umieszczone w wielu typach pomieszczeń – od salonu, po kuchnię i sypialnię. Sprawdzają się one idealnie w każdym z tych pomieszczeń. Do kuchni wnoszą surową prostotę i funkcjonalność, z którą to bardzo praktyczne pomieszczenie się kojarzy.
W salonie są one niezwykle gustownym elementem wystroju, który wnosi powiew świeżości i nowoczesności, a jednocześnie kojarzy się z naturą i spokojem.
W sypialni natomiast lampy skandynawskie sprawdzają się znakomicie, gdyż wtapiają się one w otoczenie, nie przyciągając nadmiernie uwagi i nie przytłaczając, tworząc bardzo przyjemny nastrój, który sprzyja wypoczynkowi i regeneracji sił.
Lampy skandynawskie sprawdzą się zarówno w roli światła głównego, jak i dekoracyjnego czy dodatkowego. Jest to niezwykle szeroka kategoria produktów – od lamp sufitowych po lampy dodatkowe i te umieszczane w pobliżu stanowiska pracy.
Warto jest wspomnieć, że maksymalna elegancja zostanie osiągnięta tylko wtedy, jeżeli dobrze skomponuje się same lampy z resztą umeblowania i przestrzeni. Można mieszać różne modele i style lamp w jednym pomieszczeniu, jeżeli robi się to umiejętnie, natomiast w przypadku problemów z wyczuciem lepiej jest, by były one elementem jednego kompletu, czy też linii.