Oświetlenie

Oświetlenie do domu – co warto wiedzieć na ten temat?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników, takich jak rodzaj lamp, ich wydajność i typ żarówek. W niektórych pomieszczeniach dzięki wyborowi właściwego oświetlenia można osiągnąć spektakularne efekty. Warto więc poświęcić tej kwestii więcej uwagi.

Jakie rodzaje lamp sprawdzają się najlepiej w domu?

Oświetlenie w domach zapewniane jest przez lampy, które dostępne są w niemal nieskończonej liczbie kształtów, kolorów, wielkości i wykorzystywanych źródeł światła. Wybiera się je, zwracając uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze ważne są kwestie estetyczne. Lampy powinny być dobrane odpowiednio do wystroju w danym pomieszczeniach. W elegancko urządzonym przedpokoju świetnie sprawdzi się na przykład kinkiet hotelowy od Candellux z kloszem z ozdobnego szkła. W nowoczesnych przestrzeniach można wybrać na przykład oświetlenie LED. W pomieszczeniach takich, jak na przykład kuchnia, dobrym pomysłem może być montaż osobnego oświetlenia dla poszczególnych stref, dzięki czemu światło może być używane tylko tam, gdzie aktualnie jest potrzebne. Takie samo rozwiązanie świetnie sprawdzi się w łazience, czy klatce schodowej prowadzącej na piętro domu.

Jakie rodzaje żarówek wybrać?

W handlu dostępne są żarówki różniące się pomiędzy sobą zużyciem energii, trwałością i właściwościami emitowanego światła. Zasadniczo warto wybierać żarówki energooszczędne, dzięki którym zmniejszają się wydatki na energię elektryczną. Ważna jest również trwałość. Czasem dobrze jest zapłacić więcej za żarówkę wysokiej jakości, która będzie służyć odpowiednio długo. Barwa światła powinna być dobrze dobrana do pomieszczenia. W sypialni najlepiej sprawdza się światło raczej ciepłe, a w kuchni o wiele lepsze jest światło zbliżone do naturalnego. Bardzo korzystne są żarówki emitujące światło dzienne, które obecnie kupić można w większości sklepów z oświetleniem.

Efekty, które osiągnąć można dzięki oświetleniu

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia można osiągnąć ciekawe efekty wizualne. Wybór zwykłego kinkietu hotelowego z płóciennym abażurem do sypialni sprawi, że światło będzie bardziej rozproszone, a atmosfera sprzyjająca odpoczynkowi. Doświetlenie pojedynczej ściany spowoduje, że będzie wydawać się ona większa, co może na przykład pomóc zmienić optycznie proporcje niektórych pomieszczeń. Sprawdza się to w mieszkaniach z długimi i wąskimi przestrzeniami. Światło o zimnym odcieniu również powiększa optycznie pomieszczenia, z kolei światło bardzo ciepłe nieco je zmniejsza.