Oświetlenie

Magnetyczne czy elektroniczne stateczniki do świetlówek?

Na półkach sklepowych można znaleźć bardzo wiele stateczników do świetlówek, dlatego też warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Większość renomowanych producentów stosuje podziała na magnetyczne i elektroniczne stateczniki do świetlówek.

Co wybrać?

Magnetyczne stateczniki do świetlówek najczęściej mają formę laminowanego układu stalowych blach i w obecnych czasach stosuje się je zdecydowanie rzadziej niż stateczniki elektroniczne. Ich największą wadą są oczywiście znaczne straty mocy. Wynika to przede wszystkim z konieczności wydzielania większej ilości ciepła. Jeżeli chodzi o stateczniki magnetyczne, to coraz częściej współpracują one z świetlówkami kompaktowymi. Przy awarii lamp automatycznie zaprzestawane są próby zapłonu. Magnetyczne stateczniki mogą pochwalić się także dość wysokim poziomem efektywności oraz wysokim współczynnikiem Power Factor.

Nie tylko stateczniki

Ogromną rolę odgrywa starter do świetlówek oraz zapłonnik elektroniczny do świetlówek. Najlepszym wyborem są modele z płynnym zapłonem bez migotania, które są w stanie zapewnić zdecydowanie dłuższy okres eksploatacji. Dobry zapłonnik elektroniczny do świetlówek powinien być całkowicie pozbawiony ołowiu, dzięki czemu będzie w 100% bezpieczny dla środowiska naturalnego. Jeżeli chodzi o samą obudowę, to powinna być ona odporna na promienie UV. Większość renomowanych producentów stawia na specjalne komponenty, które dodatkowo zmniejszają palność. Oryginalne zapłonniki są w stanie zagwarantować nawet 100 000 bezpiecznych przełączeń.

Oryginalny starter do świetlówek można znaleźć na Hurtownia-Światła.pl.