Oświetlenie

Najważniejsze cechy plafonów sufitowych

Chcąc wskazać najbardziej uniwersalny i ponadczasowy typ lampy, po prostu trzeba by powiedzieć o plafonie sufitowym. Dzięki temu, że producenci nauczyli się go tworzyć na wiele różnych sposobów, może on przyjąć niemalże dowolny kształt i rozmiar, a w tym i dowolną stylistykę. Na tym nie kończą się zalety plafonów. Są one doceniane przez ludzi jeszcze z kilku innych powodów.

Ciekawe oświetlenie w przystępnej cenie

Wystawne żyrandole, w całości pokrywane maleńkimi kryształami czy nawet prawdziwymi diamentami, potrafią osiągać ceny kilku tysięcy złotych. Te mniejsze i bardziej nowoczesne wcale nie muszą być tańsze. Dziś płaci się nie tyle za wygląd, co właśnie za sposób wykonania.

A z racji tego, że plafony mogą być produkowane szybko, sprawnie i łatwo, wśród wszystkich lamp sufitowych wyróżniają się najniższymi cenami. Najprostsze kosztują często w okolicy pięćdziesięciu złotych. Najbardziej szykowne i ekskluzywne osiągną cenę tysiąca, czyli wciąż stosunkowo niewiele w porównaniu do żyrandoli.

Prosty i wygodny montaż

Dla niektórych osób nawet ten aspekt okaże się bardzo ważną zaletą. W przeciwieństwie do żyrandoli, które trzeba zawieszać na długich sznurkach lub drutach, plafony mocowane są bezpośrednio do sufitu (ewentualnie przytwierdzane do ściany). Każda lampa sprzedawana jest wraz z czytelną i prostą instrukcją. Wystarczy więc postępować zgodnie z zaznaczonymi w niej zasadami, aby samodzielnie poradzić sobie z przymontowaniem lampy do wybranego wcześniej miejsca.

Bogactwo różnorodnych rozwiązań

Myśląc o plafonach sufitowych, często ma się przed oczami zupełnie proste, okrągłe lampy o mlecznym półmatowym wybarwieniu, które w dawnych czasach gościły niemalże we wszystkich domach, bo tylko one były dostępne w sklepach. A przecież plafon może wyglądać tak samo efektownie jak żyrandol. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zaprojektowany i stworzony.

Świadczy to o tym, że oferta plafonów jest teraz bogata i mocno zróżnicowana. Występują w niej lampy we wszystkich możliwych stylach – począwszy od tego klasycznego, poprzez skandynawski, a kończąc na typowo nowoczesnym.

Możliwość zastosowania oświetlenia LED

Na sam koniec po prostu trzeba jeszcze zaznaczyć, że akurat plafony sufitowe coraz częściej wchodzą w rolę lamp ekonomicznych i energooszczędnych, gdyż umożliwiają zastosowanie nowoczesnego oświetlenia LED. To właśnie ten typ oświetlenia jest w tym momencie najbardziej opłacalny. Nie dość, że pozwala on sporo zaoszczędzić na energii, to przy okazji daje dodatkowe możliwości pod względem koloru uzyskiwanego światła.