Oświetlenie

Jakie są najpopularniejsze rodzaje żyrandoli wiszących?

Modny i stylowy żyrandol może okazać się najlepszą dekoracją w salonie. Producenci oferują klasyczne modele, które królowały w poprzednich epokach oraz nowoczesne żyrandole, które zaskakują swoją nietuzinkową formą.

Na jaki materiał postawić?

W obecnym sezonie największym zainteresowaniem cieszą się żyrandole wiszące wykonane z mosiądzu, platyny i miedzi. Coraz większą popularność zdobywają również żyrandole wykonane z drewna albo kamieni naturalnych. Nie można zapominać również o ponadczasowych szklanych żyrandolach, które pasować będą do każdego wnętrza. Do salonów urządzonych w stylu retro najlepiej sprawdzą się proste modele, które nawiązują do klasycznych świeczników. Do wyboru są żyrandole wygięte w kształcie litery S albo C. Charakterystyczny płomień świecy dostarcza rewelacyjne źródło światła. Tego typu żyrandole bardzo często wyposażone są w tkaninowe klosze. Jeżeli chodzi o dekoracyjne dodatki, to można postawić nie tylko na kryształki, ale również na szklane i plastikowe dodatki, które do złudzenia imitują szkło kryształowe.

Jakie żyrandole są modne?

W 2021 roku królują żyrandole wiszące, które naśladują efektowne wzory secesyjne. Przy tego typu modelach ogromną rolę odgrywają płynne linie i rewelacyjne ornamenty roślinne. W opisywanych żyrandolach wiszących ogromną rolę odgrywają klosze. W obecnym sezonie modne są klosze wykonane ze szkła kolorowego albo mrożonego. Osoby, które poszukują odważnego i nietuzinkowego oświetlenia z pewnością zainteresują klosze wykonane ze szkła witrażowego. W nowoczesnym salonie doskonale sprawdzą się proste wzory w modnym stylu art deco. Żyrandole w opisywanym stylu wyróżniają się prostymi formami i minimalizmem. Nowoczesne żyrandole wiszące (zobacz) coraz częściej posiadają ramiona w kształcie litery L. Jeżeli chodzi o klosze, to można wybrać modele wykonane z alabastru albo ponadczasowego szkła kryształowego. W klasycznym salonie najlepiej sprawdzą się żyrandole z motywami starożytnymi. W niskich wnętrzach mile widziane są z kolei klosze, które przybierają kształt odwróconej misy.

Nowoczesne inspiracje

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej można spotkać żyrandole wykonane z lekkich materiałów. Mowa tutaj nie tylko o stali, ale przede wszystkim o niesamowitym aluminium. Godne uwagi są modele na dość cienkich ramionach, które powyginane są w finezyjny sposób. Klosze zazwyczaj przybierają kształt walca albo prostopadłościanu. Najmodniejsze w obecnym sezonie są klosze w kształcie fali albo gniazda. Nowoczesne wzornictwo coraz częściej skupia się na naśladowaniu naturalnego szkła. Lekkie stelaże zawieszone na ozdobnych kryształach prezentują się bardzo okazale w każdym wnętrzu.