Mieszkanie

Wybór dewelopera: o czym należy pamiętać?

Zakup nowego domu lub mieszkania wiąże się nierozerwalnie z wyborem dewelopera, czyli podmiotu, który zajmuje się budową i sprzedażą domów oraz mieszkań. Jako że większość osób musi wziąć kredyt pod hipotekę lokalu, warto zawczasu wybrać dobrego sprzedawcę, który postawi solidny budynek – tak, aby do końca spłaty kredytu żyło się bezpiecznie i wygodnie. O czym należy pamiętać?

Sprawdź dewelopera przed przystąpieniem do umowy

Sprawdzenie może nastąpić w kilku krokach. Najprostszym i dostępnym nawet z poziomu własnego smartfona jest wpisanie w wyszukiwarkę jego nazwy i przeczytanie dostępnych opinii. Dobrze jest wybrać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku: to znacznie mniejsze ryzyko komplikacji w trakcie transakcji. Dodatkowo, duża ilość zakończonych inwestycji to znacznie większa szansa, że całość przebiegnie pomyślnie.

Świetnym pomysłem jest również wybranie się na którąś z już ukończonych inwestycji: w ten sposób możliwe jest choćby pobieżne zapoznanie się ze stylem budownictwa oraz ogólną jakością wykonania. Istotne jest, czy firma zwraca uwagę na to, by w okolicy była dostępna niezbędna infrastruktura: między innymi sklepy, punkty usługowe, przystani autobusowe i inne. Jeśli którychś elementów brakuje na inwestycjach, które oglądaliśmy – to może być znak, że lepiej jest wybrać inną firmę.

Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu

Należy pamiętać, że nawet oglądając setkę inwestycji nie można stwierdzić z całą pewnością, że dany deweloper nam odpowiada. Dlatego też warto podjąć osobisty kontakt z firmą, czy to telefoniczny, czy e-mailowy lub w placówce stacjonarnej z konsultantem.

Warto również pamiętać, że sama rozmowa czy obejrzenie dostępnych lokali jeszcze do niczego nie zobowiązuje: zatem jeśli jakaś oferta wydaje się być interesująca, warto skontaktować się ze sprzedawcą. Dobrym pomysłem może być również zabranie ze sobą osoby, która zna się na kwestiach budowlanych: dzięki temu możliwe jest dokonanie oceny jakości wykonania bloku czy też domu jeszcze przed jego zakupem.