Oświetlenie

Zastosowanie drewnianych plafonów w konkretnych typach wnętrz

O tym, że drewno może być wykorzystane w domowej aranżacji, nie trzeba chyba mówić nikomu. Niemniej mało kto decyduje się na zakup drewnianych plafonów, które – ze względu na swój kształt i kolorystykę – mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie w domowej aranżacji. Co zatem warto na ten temat wiedzieć?

Sypialnia – miejsce przeznaczone dla plafonu

Sypialnia to pokój, dla którego plafon jest wręcz stworzony. I nie chodzi tu wyłącznie o jego wykonane z odmiany drewna. W przypadku takich elementów oświetleniowych jak plafon drewno odgrywa tu szczególną rolę. I to zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych do snu i relaksu. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Chociażby dlatego, że plafon drewniany jest – od strony aranżacyjnej – delikatnym i skądinąd pięknym źródłem światła. Ujmująca, naturalna kolorystyka drewna doskonale komponuje się tu z lekkością i ciepłem emitowanego światła, które tworzy jednolity strumień świetlny. Jest to rozwiązanie optymalne z punktu widzenia osób, dla których sypialnia jest wyłącznie miejscem wypoczynku.

Kuchnia – funkcjonalizm plafonu

Kuchnia to funkcjonalne centrum każdego domu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by plafon drewniany nie mógł znaleźć się w jej aranżacji. Wręcz przeciwnie – można go zamontować dosłownie wszędzie (w tym również na powierzchniach pionowych). Z kolei jego drewniana obudowa doskonale będzie się łączyć z klasyczną zabudową kuchenną.

Oczywiście należy pamiętać, że drewniany plafon nie może być zamontowany w pobliżu niektórych urządzeń takich jak kuchnia gazowo – elektryczna lub piekarnik. Drewno nie jest odporne na działanie skondensowanej wilgoci, która w takiej sytuacji niewątpliwie pojawiłaby się na jego powierzchni.

Jadalnia – plafon ze smakiem

Jadalnia to miejsce idealne dla plafonu. Funkcjonalna, ciepła i przytulna aranżacja będzie się tu doskonale komponować z delikatnie zarysowaną strukturą drewnianej obudowy. Poza tym plafon taki można zamontować wszędzie. Może być on zarówno głównym źródłem światła w pomieszczeniu, jak i swoistym dodatkiem, przy którym można spożywać przekąski.

Jeśli chodzi o jadalnię, to warto w niej postawić na plafony drewniane (https://candellux.com.pl/pol_m_LAMPY-DO-WNETRZ_Lampy-sufitowe-plafony-229.html) z zabudowanym czujnikiem dla pilota. Dzięki temu można modyfikować rodzaj emitowanego przez nie światła (ciepłe/zimne) i dostosowywać go do aktualnych potrzeb osób znajdujących się w danym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Drewniane plafony to rozwiązania optymalne dla pomieszczeń o praktycznie dowolnym przeznaczeniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich montaż np. w łazience nie jest zasadny zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych.